Магазин

Компир печен во рерна со додаток на сусам и пиперка

Компир печен во рерна со додаток на сусам и пиперка

Ова е интересен рецепт со кој и почетниците во кујната мошне лесно може да подготват добар специјалитет и да ги изненадат сите!

Состојки:

1 кг бел компир

15о г сусам

2 лажици црвен пипер

1 дл масло за јадење

125 грама маргарин

Подготовка:

Прво очистете го компирот и исечете го на половина. Потоа секој од нив прво извалкајте го во црвен пипер па во сусам. Наредете го во плех со пресечената страна надолу.

Врз него изрендајте маргарин и ставете го во умерено загреана рерна за да се испече. Кога ќе омекне извадете го од рерна и послужете го со салата, или со младо сирење.