Спорт

Комплетирано 14.коло во кошаркарската АБА лигата

Комплетирано 14.коло во кошаркарската АБА лигата

Со овој триумф Цибона се израмни со Цедевита која славеше победа на гостувањето во Подгорица против Будуќност  во дербито на колото, па сега трите екипи имаат по десет победи и четири порази.

На натпреварите кои се одиграат претходно беа постигнати овие резултати:

ФМП – Задар 94:77,
МЗТ Скопје Аеродром – Црвена звезда 73:93,
Карпош Соколи – Крка 83:56,
Партизан – Морнар 90:85,
Олимпија – Мега 82:69 и
Будуќност – Цедевита 84:86.

Табела: Црвена звезда 14-0 (победи-порази), Партизан 11-3, Цедевита 10-4, Цибона 10-4, Будуќност 10-4, Игокеа 7-7, Олимпија 6-8, Задар 5-9, Крка 5-9, Морнар 4-10, Мега Лекс 4-10, ФМП 4-10, Карпош Соколи 4-10 и МЗТ Скопје 4-10.