понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Кон средината на август ќе се распише огласот за отпис на долгови

gruevski_pismo_nato_g-copy

Поврзани вести

Кон средината на август ќе излезе огласот за граѓаните кои ценат дека ги исполнуваат условите предвидени во Законот за отпис на долговите, пренесува „прес 24“. Тие ќе имаат рок од 30 дена да ги поднесат документите со кои ќе го докажат тоа што се бара согласно Законот и ќе добијат еднократен отпис на долгови, најави денеска премиерот Никола Груевски.

„Во меѓувреме, преку медиумите Владата ќе врши интензивно информирање на граѓаните со цел некој од нив да не не ги види овие рокови и не сакајќи да ги пропушти. Тоа се главно примателите на социјална помош и постојана парична помош, како и други категории“, рече премиерот Груевски, одговарајќи на прашање по доделувањето решенија за легализација на бесправно изградени објекти во општина Кисела Вода.

Тој појасни дека во средата Собранието го усвои Законот за отпис на долговите, а во петокот излезе огласот за компаниите кои треба да се вклучат.

„Очекувмае сите кои се во план, како ЕВН Македонија, Топлификација, банките и поголем број други субјекти, да се вклучат и апелирам до нив тоа да го направат и што поскоро да се пријават и на тој начин да ја покажат својата општествена одговорност“, потенцира Груевски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести