понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Концерт на Езерки & 7/8 во Музејот на македонската борба

Се инспирираат од македонската етно музика, а зад себе имаат реализирано неколку албуми и многу концертни настапи.

езерки

Поврзани вести

Mузејот на македонската борба e домаќин на концертот на етно-групата Езерки & 7/8. Концертот ќе се одржи во среда, 11.6.2014г., со почеток во 19.00 часот, а поводот е одбележување на дваесет години од формирањето на Хрватско-македонското друштво од Загреб.

Концертот се реализира со помош на Министерството за култура на Република Македонија, Министерството за
надворешни работи на Република Хрватска, Поглаварството на град Загреб и други. Езерки & 7/8 е хрватски етно-состав кој постои на сцената повеќе од 15 години. Се инспирираат од македонската етно музика, а зад себе имаат реализирано неколку албуми и многу концертни настапи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести