вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Концерт на студентите по соло пеење во МОБ

mob

Поврзани вести

Утре со почеток во 20 часот во Македонската Опера и Балет ќе се одржи „Концерт на студентите по соло пеење од факултетите за музичка уметност во Скопје и Штип“.

Ќе настапат студенти од класите на професорите: Билјана Јакимовска, Марија Муратовска-Наумова, Горан Начевски, Славица Петровска-Галиќ, Весна Ѓиновска-Илкова, Борис Трајанов и Благица Поп Томова.

На програмата се арии и дуети од делата на : В.А.Моцарт, Џ.Верди, Г.Доницети, Џ.Пучини, Р.Леонкавало, А.Дворжак, П.И.Чајковски, Ж.Бизе и Е.Калман, а диригент е Бисера Чадловска.

Влезот за концертот е бесплатен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести