вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Концерт на триото „Академико“ во Даут пашин амам

Триото составено од Бранко Павловски на кларинет, Златка Митева на флејта и Наташа Трбојевиќ на пијано, ќе исполни дела од Азарашвили, Кавалини, Саламон, Еванзен и Сен-Санс.

koncert

Последни вести

Со почеток во 20.30 часот во Национална галерија на Македонија „Даут пашин амам“ вечерва, во рамките на „Скопско лето“, концерт ќе одржи триото „Академико“.

Триото составено од Бранко Павловски на кларинет, Златка Митева на флејта и Наташа Трбојевиќ на пијано, ќе исполни дела од Азарашвили, Кавалини, Саламон, Еванзен и Сен-Санс.

Трио „Академико“ е редок камерен состав за флејта, кларинет и пијано. На неговиот репертоар се наоѓаат ремек дела од различни стилски епохи од светската литература, од времето на класицизмот до современата музика, а неговите членови се реномирани македонски уметници со бројни настапи во земјата и странство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести