недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Концерт на женскиот младински хор во МКЦ, влезот е слоободен

Ќе се изведуваат композиции со популарен карактер, главно од англиското говорно подрачје. Диригент на концертот е долгогодишниот раководител на хорот, Сашо Татарчевски.

Zenski hor MKC (3)

Поврзани вести

Женскиот младински хор при МКЦ утре во 20.30 часот, во Младинскиот културен центар ќе одржи концерт, насловен како „Lovely & Lively”. Според програмата ќе се изведуваат композиции со популарен карактер, главно од англиското говорно подрачје.  Диригент на концертот е долгогодишниот раководител на хорот, Сашо Татарчевски.
Женскиот младински хор – МКЦ е еден од ансамблите со најдолга традиција во Македонија. Во својата 42 годишна историја хорот нанижал огромен број успеси, промовирајќи ја Македонската хорска традиција на најдобар можен начин. Секогаш свежиот и разноврсен репертоар, како и стандардно високиот квалитет на изведба се заштитен знак на хорот и секако едни од битните фактори во континуираните успеси на домашната и меѓународната сцена. Сепак, најголемото богатство на хорот се неговите членовите и раководители кои со својот нагласен ентузијазам и желба за напредок постојано успеваат да ја воодушеват публиката на нивните настапи.
На концертот воедно ќе бидат промовирани и новите униформи на хорот. Влезот е слободен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести