среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Концерт во чест на светски познатиот оперски пејач Борис Христов

Концертот под наслов „Поклон пред маестро Борис Христов“ во чест на 100 години од раѓањето на светската ѕвезда на оперски сцени, кое се одбележува под покровителство на УНЕСКО, го организира Културно-информативниот центар на Бугарија во Скопје.

Koncert za Boris Hristov

Последни вести

Во Даут Пашин Амам задутре со почеток во 20.30 часот, во рамките на Скопско лето, ќе се одржи концерт во чест на светски познатиот оперски пејач, Борис Христов, бас.

Концертот под наслов „Поклон пред маестро Борис Христов“ во чест на 100 години од раѓањето на светската ѕвезда на оперски сцени, кое се одбележува под покровителство на УНЕСКО, го организира Културно-информативниот центар на Бугарија во Скопје.

Ќе настапат Пламен Бејков, бас, последниот ученик на Борис Христов, Пламен Кумпиков, бас, Александар Носиков, бас и Борјана Ламбрева на пијано. На програмата ќе бидат различни дела и арии од оперите на Верди, Мусоргски и Росини, како и композиции на повеќе бугарски композитори.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести