недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Конечно мир во Украина

ukraina

Последни вести

Спогодба за примирје и почеток на преговарачки процес за стабилизирање на ситуацијата постигнале украинскиот претседател Виктор Јанукович и тројцата лидери на опозицијата, Арсениј Јацењук, Виталиј Кличко и Олег Тјагнибок.

Ова го објави руската новинска агенција Итар-Тасс, цитирајќи изјава на  изјава на Арсениј Јацењук, лидер на опозициската партија Баткившчина, пренесува Нетпрес.

Тој посочил дека власта во земјата планирала да прогласи вонредна состојба и да спроведе ноќна акција, но според него таа одлука била повлечена во последен момент.

„По средбата, која ја имавме, можам слободна да кажам дека нема повеќе да има нереди на Плоштадот на независноста“, изјавил Јацењук.

Прес-службата на Јанукович соопштила дека преговарачките страни договориле примирје и почеток на еден процес на дијалог, чија цел е запирање на крвопролевањето стабилизирање на ситуацијата во државата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести