сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Конференција за поттикнување на свеста за лица со ретки болести

„Фокусот е на градење регионална мрежа на организации за ретки болести за зајакнување на лидерство во застапување и лобирање за правата на пациентите и споделување на информации за имплементација на Националните планови/стратегии за ретки болести во земјите од регионот,“ велат организаторите.

Plakat - 23-24

Поврзани вести

Здружението на граѓани за ретки болести „Живот со Предизвици“, ја организира „Првата ЦЕИ конференција за градење на регионална мрежа на организации за Ретки Болести“, на 23-24 Март, 2014, во Скопје, Р. Македонија.

Оваа конференција е проект кој ќе придонесе кон зајакнување на капацитетите на организациите и зголемување на вмрежувањето и комуникацијата помеѓу организациите за ретки болести во регионот на Централна Европа.

„Со оваа конференција ќе придонесеме кон подигнување на свеста во однос на ретките болести (во однос на јавност, институции и медицински професионалци).Фокусот е на градење регионална мрежа на организации за ретки болести за зајакнување на лидерство во застапување и лобирање за правата на пациентите и споделување на информации за имплементација на Националните планови/стратегии за ретки болести во земјите од регионот,“ велат организаторите.

Конференцијата е поддржана од ЦЕИ (Централна Европска Иницијатива), Гензим – Санофи Авентис и Целгене Корпорација. ЦЕИ иницијативата е формирана во Будимпешта на 11 ноември 1989 година како прв Форум за промовирање на регионалната соработка помеѓу земјите од Централна, Источна и Југоисточна Европа. Од своето основање, активностите на ЦЕИ се фокусираат на поттикнување на политички и социо-економски развој во регионот во насока на избегнување на нови линии на поделба во Европа. Централна мисија на ЦЕИ иницијативата е регионална соработка за европска интеграција: мост меѓу макрорегионите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести