сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Конференцијата за предизвиците на жената претприемач во руралната средина

zemjodelie-mji

Последни вести

Во Кочани денеска ќе се одржи конференција на тема „Предизвиците на жената-претприемач во руралната средина“, во организација на Федерацијата на фармери на Македонија и Мрежата за рурален развој на Македонија.

Самиот настан има за цел да го поттикне претприемништвото кај руралната жена и да се согледаат проблемите и предизвиците на овие маргинализирани групи кои ги имаат во руралните средини во делот на претприемништвото.

На Конференцијата „Предизвиците на жената – претприемач во руралната средина“ претставници од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ќе имаат презентација на ИПАРД програмата.

На конференцијата поканети се жени–фармери, жени – претприемачи, но и претставници на научни, образовни и други институции кои соработуваат со руралното население.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести