Свет

Конфликотот меѓу Изарел и Палестина, тема на Советот за безбедност

Конфликотот меѓу Изарел и Палестина, тема на Советот за безбедност

Советот за безбедност денеска ќе се состане за да разговара за ескалацијата на немирите меѓу Израел и Палестинците од Појасот Газа.

На денешниот состанок се очекува генералниот секретар Бан Ки Мун да претстави извештај пред членовите на меѓународната заедница.

Претходно претставниците на арапските земји во ОН побараа вонредна седница на СБ поради ситуацијата во Појасот Газа.