среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Конгресот на САД го укинува сервисот на РСЕ на македонски јазик

radio-slobodna-evropa-300x216

Поврзани вести

Конгресот на Соединетите Американски Држави го укинува сервисот на Радио Слободна Европа (РСЕ) на македонски јазик поради подобрената политичка состојба во државата.

Со предлог Буџетот за оваа година Конгресот на САД го укинува финансирањето на радио Слободна Европа за неколку јазици во услови на ограничени ресурси и голема потреба од ангажман во други делови на светот. Заради тоа е неопходно да се елиминира балканскиот сервис на Радио Слободна Европа, пишува во образложението на буџетот.

Според Конгресот на САД во Македонија политичката состојба е значително подобрена од минатото и тоа е причината поради која финансиските средства кои досега се трошеа за емитување на македонската програма, се пренаменуваат за други региони во светот кои се наоѓаат во период на транзиција или излегуваат од криза.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести