вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Конгресот на САД го усвои буџетот за 2014-та

САД го доби буџетот за оваа фискална година

kongres sad

Поврзани вести

Американскиот Конгрес го усвои буџетот за фискалната 2014-та година, со што е обезбедено финансирање на државните институции до 30-ти септември, кога истекува фискалната година во САД.

Претставничкиот дом во средата го усвоил законот за буџетот од 1.100 милијарди долари, со 359 гласови „за“ и 67 „против“. Во Сенатот вчера „за“ тој забиле 72, а „против“ се 26 претставници.

Законот за буџет сега ќе биде проследен до американскиот претседател Барак Обама на потпишување.

Демократите и републиканците на почетокот на неделата во Конгресот е постигнат договор околу законот за финансирање за фискалната година, во кое што се наведуваат предвидените трошоци за секоја федерална институција.

Американскиот Сенат во декември го усвои државниот буџет за следните две години, испраќајќи сигнал за фискалната стабилнсот на САД по блокадата на сојузната влада во октомври.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести