четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Коњановски: : Политичките партии да не ги злоупотребуваат тутунарите за добивање поени

konjanovski

Поврзани вести

Секој производител на тутун што не е задоволен од проценката на предаденото количество, веднаш да побара повторна проценка кај Второстепената комисија, апелира денеска заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран Коњановски по посетата на откупните пунктови на „Сокотаб“, „Алијанса“ и „Струмица табак“ во пелагонсиките села Ивањевци и Добрушево.

Коњановски апелира политичките партии да не се мешаат во тутунопроизводството, да не ги злоупотребуваат земјоделците за добивање поени.

„Тутунарите не смеат да дозволат какви било влијанија од одредени политички структури или политички притисок особено сега, додека е во тек откупот“, порача заменик министерот на прес-конференцијата во Ивањевци, додавајќи дека Владата продолжува максимално да го следи откупот, пренесува МИА.

Целта е да се откупи целото производство и да се додели планираната поддршка.

„Сакаме да бидеме уверени дека тутунот се цени според квалитетот. Не сакаме никој да го користи трудот на тутунарите и затоа ќе ги заштитиме максимално. Веќе обезбидивме финансиска помош од 30 милиони денари колку што очекуваме да изнесуваат субвенциите за околу 30 милиони килограми произведен тутун од годинашната реколта“, истакна Коњановски.

Тој потсети на поддршката и откупната цена на тутунот во 2005 година, споредувајќи ги со оние во 2011, 2012 и 2013 година.

Директорот на Државниот инспекторат за земјоделство Румен Стаменов кој го придружуваше Коњановски, информира дека до 16 декември, само една регистрирана компанија не ги отворила откупните пунктови поради што и е веќе изречена парична казна од 11.000 евра.

„Инсистираме да се почитуваат правилата и откупот да се одвива согласно законот и подзаконските акти. На местата каде што се појавуваат проблеми излегува второстепена комисија. Внимаваме да не се манипулира со земјоделците и да се запази квалитетот на тутунот. Досега се откупени околу 3 милиони килограми тутун од планираните 30 милиони килограми тутун, но исто така, досега се предадени само еден насто од најквалитетната прва класа тутун, а доминира средната класа“, потврди директорот на Инспекторатот. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести