сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Конкурс за драмски текстови

Конкурсот е отворен до 31 јануари 2015 година за сите автори-државјани на Република Македонија. Секој автор има право да конкурира со по еден оригинален драмски текст пишуван на македонски јазик, кој не е претходно изведуван ниту публикуван.

kultura

Последни вести

Министерството за култура објави Конкурс за откуп на драмски текстови од македонски автори со цел да се стимулира драмското творештвото за потребите на македонската театарска сцена и да се промовираат домашните драмски автори. За откуп на авторските права Министерството за култура на авторите ќе им додели авторски надомест во износ од 100.000 денари.

Конкурсот е отворен до 31 јануари 2015 година за сите автори-државјани на Република Македонија. Секој автор има право да конкурира со по еден оригинален драмски текст пишуван на македонски јазик, кој не е претходно изведуван ниту публикуван.

Стручната комисија треба да  избере најмногу три драмски текстови од пријавените на конкурсот, а потоа, тие  ќе бидат објавени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести