петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Конститутивна седница на новиот собраниски состав

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски потпиша Решение според кое конститутивната седница треба да се одржи во 13 часот.

sobranie-500

Поврзани вести

Собранието на Република Македонија денеска ќе одржи конститутивна седница на осмиот пратенички состав.

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски потпиша Решение според кое конститутивната седница треба да се одржи во 13 часот.

Според официјалните конечни резултати на Државната изборна комисија од предвремените парламентрани избори, одржани на 27 април, во идниот состав на Парламентот треба да седнат 61 пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, 19 од ДУИ, 7 од ДПА и 1 од ГРОМ.

Опозицијата предводена од СДСМ освои 34 мандати, но одлучи да ги врати и да не учествува во новиот собраниски состав.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести