четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Контакт групата и проруските сепаратисти се договорија за безбедна зона околу урнатиот авин

Иследници и меѓународни набљудувачи пристигнуваат денеска во Киев со надеж дека ќе можат да дојдат до местото на несреќата во реонот контролиран од сепаратистите.

prorussia_fighter

Последни вести

Членовите на контакт групата, вклучувајќи ги Украина, Русија и ОБСЕ, се договорија со проруските сепаратисти за создавање зона на безбедност околу местото каде што се урна малезискиот авион, соопшти шефот на украинските служби за безбедност, Валериј Наливајченко.

„Разговорите со сепаратистите доведоа до создаване 20-километарска зона за безбедност, за да може Украина да ја исполни главната задача – да ги идентификува телата и да ги врати на семејствата“ – рече тој.

Иследници и меѓународни набљудувачи пристигнуваат денеска во Киев со надеж дека ќе можат да дојдат до местото на несреќата во реонот контролиран од сепаратистите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести