петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Контрадикторни верзии за смртта на Арафат

jaser

Поврзани вести

Вдовицата на Јасер Арафат изјави дека е збунета од најконтроверзните верзии за причините за смртта на плестинскиот лидер.

Експерти овластени од француското правосудство ја отфрлија тезата дека Арафат бил отруен, а со тоа ја продолжија полемиката околу овој нејасен случај. Претходно, анализата на посмртните останки во Швајцарија, докажа дека во телото на палестинскиот лидер имало сомнителни количества полониум-210.

Роднините на Арафат изразија сомнежи во врска со информациите што доаѓаат од Франција.

Палестинскиот лидер почина во 2004 година токму во воената болница во Париз. Многумина Палестинци се сомневаат дека Арафат е отруен од лица испратени од Израел, односно преку соучесници од придружбата на палестинскиот лидер. Тел Авив ги отфрла овие обвиненија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести