понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Конвој автобуси за евакуација на цивили тргна кон Дебалцево

ukraina

Последни вести

Конвој автобуси за евакуација на цивили од украинскиот град Дебалцево тргна од Доњецк, изјави претставник на министерството за одбрана на самопрогласената Доњецка Народна Република Едуард Басурин.

– Конвојот го напушти градот, на пат е кон Дебалцево. Засега немаме информации за состојбата во деловите на евакуација, изјави Басурин, пренесува ТАСС.

Украинската армија вчера потврди дека примирјето ќе стапи во сила во петок од 9 часот по локално време.

Евакуацијата на цивили ќе почне во 11 часот по локално време, а тие од Дебалцево ќе бидат пренесени во Горловк или Артемовск, изјави Басурин.

Најчитани вести