недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 42

Координативна средба на партиите во Собранието

На средбата најпрво треба да биде утврден составот и да биде формирана Комисијата за избори и именување, а потоа и да продолжи конститутивната седница, која почна на 30 декември минатата година.

собрание

Последни вести

Претседавачот на конститутивната седница на Трајко Вељаноск, за денеска во 12 часот закажа координација со преставниците на парламентарните партии во Собрание.
На средбата најпрво треба да биде утврден составот и да биде формирана Комисијата за избори и именување, а потоа и да продолжи конститутивната седница, која почна на 30 декември минатата година.

Иницијативата за продолжување на конститутивната седница, во име на 67 пратеници, во петокот ја поднесе генералниот секретар на СДСМ и пратеник, Оливер Спасовски.

– Со оваа иницијатива повеќе нема дилеми околу обезбедувањето парламентарно мнозинство. Иницијативата е потпишана од 67 пратеници и очекуваме Трајко Вељаноски веднаш да закаже продолжување на конститутивната седница за Собранието да може повторно да функционира во интерес на граѓаните – рече Спасовски.

Тој соопшти дека прв чекор ќе биде избор на претседател на Собранието и дека потоа очекуваат претседателот Ѓорге Иванов да му го даде мандатот за формирање влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Најчитани вести