вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Координативно тело: Градоначалниците да се подготват за најавените врнежи

Според информациите од УХМР, за утре повторно се најавени врнежи од дожд со што се подига нивото на алармантност, посебно во југоисточните делови на земјата.

dozd

Последни вести

Во Министерството за транспорт и врски денес се одржа состанок на Координативното тело на кој се разгледуваше состојбата во поплавeните подрачја.

-Според информациите од УХМР, за утре повторно се најавени врнежи од дожд со што се подига нивото на алармантност, посебно во југоисточните делови на земјата.  Се очекува врнежите од дожд да бидат со помал интензитет и тоа до 15  L / m2. Од Координативното тело препорачуваат сите градоначалници да бидат подготвени за новиот бран врнежи и да ги превземат потребните мерки. Се апелира до сите градоначалници да ги стават на располагање сите ресурси и доколку им е потребна дополнителна помош да се обратат до Дирекцијата за заштита и спасување, се вели во соопштението од Министерството.

На сите возачите им се препорачува внимателно возење и информирање за состојбата на патиштата.

Најчитани вести