петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Координативното тело со превентивни мерки за најавата од нови снежни врнежи

aaaaa

Последни вести

Превентивните мерки што треба да ги преземе ЈП Македонија пат на критичните патни правци со цел да се овозможи безбеден и непречен сообраќај на возилата беа во фокусот на денешниот состонок на Координативното тело во Министерството за транспорт и врски по најавите од УХМР дека в недела попладне и в понеделник во земјава ќе има нов снежен бран.

На состанокот беше решено преку ЗЕЛС да се повикаат сите градоначалници директно да се вклучат во расчистување на сите патни правци за кои тие се надлежни и доколку имааат потреба да се обратат до надлежните институции за помош.

Од Кризниот штаб апелираат до сите граѓани и институции редовно да ја следат временската прогноза и да се придржуваат кон препораките што ги даваат надлежните институции.

Според прогнозите на УХМР,  в недела попладне и в понеделник низ цела Македонија ќе има нови снежни врнежи, но нема да бидат со интензитет како претходните.

 

Најчитани вести