понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Користете јавен превоз и оставете ги своите автомобили за да се намали загадувањето, апелира Град Скопје

avtobusi

Поврзани вести

Градот Скопје упати апел до сите жители на градот, како и до сите фирми што делуваат во него, да придонесат кон намалување на загаденоста во воздухот.

Меѓу препораките на градските власти се сите товарни возила кои вршат достава на стока, истата да ја вршат во период од 19 до седум часот.  Градот Скопје заедно со Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје ќе ја зголеми фреквентноста на сите линии по кои сообраќа јавниот превоз. Во исто време, градските власти ги охрабруваат граѓаните да ги остават своите возила и да го користат јавниот превоз, со што според експертите драстично би се намалила концентрацијата на честичките во воздухот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести