среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Корупцијата во Албанија е сериозен проблем

albanskavlada

Поврзани вести

Растечката корупција во сите сектори на власта, особено во судскиот систем е главен проблем со кој се соочува Албанија во областа на човековите права според годишниот извештај на американскиот Стејт департмент за човековите права во светот за 2013 година.

Како сериозен проблем за минатата година се наведува недостигот на реформи во Албанија во однос на борбата против корупцијата, поради фокусираноста на политичките партии на изборите во јуни.

Недостигот на владеење на правото е друг голем проблем за Албанија. Напорите на владата да ги казни државните службеници за извршени прекршоци се ретки. Владини претставници, политичари и судии, како и влијателни бизнисмени, често пати минуваат неказнето, се наведува во годишниот извештај на американскиот Стејт департмент.

Во извештајот, исто така, се наведуваат и сериозни кршења како случаи на домшано насилство и дискриминација на жените.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести