сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Корупциски скандал во Турција: Суспендиран е и директорот на безбедноста во Истанбул

turcija-zname-luge

Поврзани вести

Во текот на експанзијата на корупцискиот скандал денеска на пладне од функцијата е отстранет и самиот директор за безбедност во Истанбул, Хусеин Чапкен, соопшти електронското издание на весникот „Милијет“.

Причината е дека не располагал со информации за извршените големи операции во Истанбул и Анкара, предводени од дирекцијата за безбедност во Истанбул, при што се уапсени вкупно 52 лица, меѓу кои и синовите на тројца турски министри. По овие операции се суспендирани или преместени на друго место десетици раководни кадри од специјализираните полициски служби.

Отстранувањата од функциите започна токму од дирекцијата за безбедност во Истанбул, при што вчера од функцијата беа отстранети двајцата заменици на Хусеин Чапкен и 11 директори на различни служби и сектори, посочи уште весник „Милијет“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести