вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Кошаркарите се договорија со МКФ

8C52CE80B8BFCE4AAA7692199B9F44DA

Последни вести

По долготрајни разговори помеѓу претставниците на Здружението на кошаркарски играчи (ЗКИ) и раководството на Македонската кошаркарска федерација, репрезентативците решија да го стават интересот на националната селекција пред личниот интерес и да ги започнат подготовките за кавлификациите за ЕП 2015 година.

Исто така, договорени се конкретни заклучоци за превземање на итни активности со цел побрза разрешница на актуелните проблеми со заштита на домашните играчи.

1. На барање на ЗКИ, се воведува привремен мораториум на регистрирање и лиценцирање на странски играчи, се додека не се дојде до взаемно прифатливо решение на проблемот со заштитата на домашните играчи, при што ќе се потпише трипартитен протокол од страна на ЗКИ, Здружението на Прволигаши и МКФ;

2. МКФ да организира состанок на претставниците на ЗКИ со претставниците на Здружението на Клубови од Прва Лига Мажи, на кое ќе договара решавање на проблемот со правилото за настап на 6 странски играчи и ќе се разгледуваат останатите барања на ЗКИ;

3. Со посредство на МКФ, претставниците на ЗКИ да остварат средби со повисоките надлежни државни институции (Претседател на Влада на Република Македонија и Директор на Агенција за млади и спорт на Република Македонија) од кои ќе се побара помош и асистенција за решавање на проблемот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести