четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Косовците без работа и без надеж масовно се иселуваат

kosovci13

Последни вести

Европската јавност е алармирана од масовното бегство на Албанците во Косово, кое се случува во текот на изминативе неколку месеци.

Од автобуската станица во Приштина голем број косовски Албанци оттаму се упатуваат кон Суботица, каде што илегално се обидуваат да ја поминат границата помеѓу Србија со Унгарија.

kosovci

-Ни мавтаа со морков на краток стап, а сега остана само стапот”, изјавиле синоќа дел од бегалците во разговорот со новинарите од српски Блиц.

kosovci2

-Ни ветуваа се, а ги наполнија само своите џебови. Кој? Па, политичарите! Гладни сме, без работа, заробени и без надеж. Од зборови не се живее! Овие деца треба некако да се нахранат, изјавил Исмаил.

kosovci4

Тој додал дека е свесен оти илегалното преминување на границата со осум деца, од кои најмладото има само три, е многу голем ризик.

kosovci6

-Немаме што да изгубиме. Распродадов се што имав. Сега го праќам семејството, а за еден месец си заминувам и јас, изјавил разочараниот Идељ Гаши.

kosovci8

Тој во разговорот, нагласил дека најтешко му е тоа што неговите роднини си заминуваат со бебиња во прегратките.

kosovci14

kosovci16

kosovci18

kosovci1

kosovci3

kosovci5

Најчитани вести