понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Косово добива вооружени сили

Косово ќе стане извозник на безбедност

kosovo-karta

Поврзани вести

Владата на Косово го усвои предлогот за основање на вооружени сили, објавил министерот за надворешни работи на Косово, Енвер Хоџај.

Тој, на својот „Твитер“ профил“, објавил дека косовската влада на денешната седница усвоила предлог за основање на вооружени сили на Косово.

Овој потег, како што оценил Хоџај, го отвора патот на интеграциите на Косово во НАТО.

„Ова покажува дека Косово од увозник на безбедност стана безбедна земја и извозник на безбедноста“, напишал тој.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести