петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 33

Косово ќе настапува на Олимписките игри во 2016!?

olimpijada-500

Последни вести

Извршниот одбор на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) привремено го призна Косово, со што се создадени услови за полно признавање на Генералното собрани на ИОК кое ќе се одржи во декември во Монако.

ИОК наведе дека Косово ги исполнило сите услови да биде признаено, иако досегашната пракса на оваа организација беше земјите како Косово кои не се членки на Обединетите нации да не се прифаќаат за полноправни членки.

Со евентуално добивање на полноправно членство во декември, патот на косовските спортисти да се натпреваруваат на Олимписките игри во Рио де Жанеиро 2016 година ќе биде отворен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести