четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Косово нема да дозволи Србија да организира избори на негова територија

srbijavskosovo

Поврзани вести

Србија не може да организира избори во Косово, изјавил Беким Чолаку, советник на косовскиот премиер Хашим Тачи, пренесува „Блиц“. Според зборовите на Чолаку Владата во Приштина ќе стори се’ за да не дозволи Србија да организира избори на територијата на Косово.

„Србија не може да организира какви било избори во Косово. Но косовските граѓани од српска националност, кои имаат двојно државјанство, може да гласаат на изборите во Србија“, изјавил Чолаку.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести