вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 54

Косово: Опозицијата бара да се формира Фонд за спречување на иселувањето

kosovo

Последни вести

Опозициските партии во Косово побараа Владата да формира Фонд за спречување граѓаните да заминуваат во странство и за таа цел да обезбеди 40 милиони евра, објави МИА.

Тоа беше речено на синоќешната заедничка прес-конференција на Алијансата за иднина на Косово, Движењето Самоопределување и Иницијативата за Косово.

– Со тие средства би се создале услови за отворање нови работни места и би се вратила надежта, беше речено на прес-конференцијата.

Тие побараа веќе од утре да почне примена на Резолуцијата за миграции донесена во Собранието на Косово, додавајќи дека Владата треба итно да го формира фондот, бидејќи иселувањето не може да се спречи со полициски мерки

Најчитани вести