понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Косово сака да воведе сопствена валута

Kosovo

Поврзани вести

Косово се размислува да воведе сопствeна валута, пренесуваат денеска косовските медиуми.

Идејата моментално се разгледува, истакнува извор од косовската Централна банка, додека експертите во Приштина сметаат дека вовeдувањето на сопствeна валута би допринело за развој на монетарната политика.

Тие меѓутоа, предупредуваат  дека одржувањето на стабилноста на таквата валута претставува сериозен предизвик.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести