понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Косово сака да воведе сопствена валута

kosovo-kao-rupa-bez-dna-1349729940-217123

Поврзани вести

Косово се подготвува да воведе сопствена валута, пишува денеска приштинска „Трибуна“.

Таа идеја моментно се разгледува, истакнуваат извори од косовската Централна банка, додека експертите во Приштина сметаат дека воведувањето на сопствена валута ќе допринесе за развој на монетарна политика.

Тие предупредуваат дека одржувањето на стабилноста на ваквата валута претставува сериозен предизвик.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести