недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 52

Косово: Собранието ќе расправа за притворот на Харадинај

Притоа од владата ќе биде побарано да донесе конкретни мерки за ослободување на Харадинај и за спречување на натамошни апсења на граѓани на Косово врз основа на српски обвинувања.

haradinaj

Последни вести

Собранието на Косово на денешната вонредна седница ќе ја разгледа ситуацијата по притворањето на лидерот на Алијансата за Косово Рамуш Харадинај од страна на француските власти по потерница од Србија.

Притоа од владата ќе биде побарано да донесе конкретни мерки за ослободување на Харадинај и за спречување на натамошни апсења на граѓани на Косово врз основа на српски обвинувања. Харадинај беше уапсен во минатата недела по налог на Србија поради сомневање за воени злосторства.

Францускиот суд реши тој да остане во притвор додека Србија не достави барање за екстрадиција.

Најчитани вести