петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Косово воведе визи за граѓаните на Босна и Херцеговина

Косовската влада презема реципрочни мерки за Босна и Херцеговина.

bosanski pasos

Поврзани вести

Владата на Косово одлучи да воведе визи за граѓаните на Босна и Херцеговина, како реципрочни мерки бидејќи БиХ не ги признава патните исправи на граѓаните на Косово.

Приштинската телевизија „КТВ“ имала увид во одлуката која Владата на Косово ја донела на една од претходните седници, во која се наведува дека граѓаните на БиХ при влез на Косово треба да имаат влезни визи.

Граѓаните, кои според одлуката на Владата на Косово треба да имаат визи за Косово, не се должни да ги набават доколку имаат шенгенски визи во биометрискиот пасош.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести