понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Косовската полиција уапси 40 лица осомничени за екстремизам

kosovska-policija

Поврзани вести

Косовската полиција соопшти дека рано утринава уапсила 40 лица низ Косово осомничени дека учевствувалe во борбите во Сирија и Ирак, и дека ги поддржувале терористичките организации.

Уапсните лица се од Приштина, Печ, Гњилане, Урошевац, Призрен и Косовска Митровица а осомничените се лишени од слобода на повеќе од 60 локации, по проценката дека со нивното однесување се загрозуваат националната безбедност и заштита на уставниот поредок.

Во полициската акција запленети се одредени доказни материјали вклучувајќи и експлозивни средства и оружје. Во соопштението исто така се наведува дека 16 лица од Косово настрадале во борбите во Сирија и Ирак.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести