четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Косовската Влада повикува на дијалог по протестите за „Монструм“

Според нив, политичкиот дијалог и целосно спроведување на Охридскиот договор се единствен начин за решавање на отворените прашања помеѓу заедниците во Македонија.

protesti1

Последни вести

Косовската влада соопшти дека внимателно ги следи случувањата во Македонија по пресудата во случајот Монструм и притоа ги повика сите страни да дојдат до решение преку меѓусебен дијалог. Според нив, политичкиот дијалог и целосно спроведување на Охридскиот договор се единствен начин за решавање на отворените прашања помеѓу заедниците во Македонија. Почитувањето на фундаменталните уставни и инстиуционални права, како што е наведено, се единствениот начин да се избегне ескалација на насилството, кое може да има тешки последици по регионот.

Косово е посветено на евроатланските интеграции и регионалната соработка и со тоа ги повикува сите страни во Македонија да се воздржат од насилство како средство за решавање на политички прашања. Албанскиот народ во Македонија има свои претставници избрани на демократски начин, кои имаат обврска институционално да се занимаваат со проблемите на албанскиот народ, се вели во соопштението.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести