вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Косовската Влада усвои амандмани за основање Специјален суд

kosovo

Последни вести

Косовската Влада денеска упати до парламентот два амандмани кои треба да овозможат основање Специјален суд за злосторствата на поранешната ОВК, пренесува Танјуг.

Косовскиот премиер Иса Мустафа оцени дека на косовската Влада не и е лесно да носи такви одлуки и ги повика пратениците да гласаат за амандманите, со цел да се исполни таа меѓународна обврска.

– ОВК водеше чиста борба и го штитеше прагот на својата куќа, а Специјалниот суд ќе се занимава со истраги против поединци, а не против ОВК, оцени Мустафа.

Опозицијата во косовскиот парламент се спротистави на формирањето Специјален суд и најави дека нема да гласа за негово основање.

Најчитани вести