сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Косовски Албанец спалил неподвижна старица во Чешка

amnestie2-630x420

Последни вести

Судот во Чешка ја потврди казната од 30 години затвор за косовскиот Албанец, Фадиљ Давид бидејќи заедно со својата љубовница предизвикале пожар во дом на неподвижна старица, за да дојдат до нејзините пари и да ја наследат нејзината куќа и имот.

Фадиљ и неговата љубовница блефирале дека се грижат за 80-годишната старица од местото Вишњова-Анделка на северот на Чешка и ја убедиле да го промени тестаментот во нивна корист. Од друга страна и ги краделе парите од сметка.Бидејќи старицата открила што прават и им се заканила со кривична пријава, двојката намерно предизвикала пожар, сметајќи дека старицата која е неподвижна нема да успее да се спаси од пожарот.

Според судските вештаци, жената се здобила со опекотини од трет степен на 80 отсто од површината на телото и умирала неколку минути во страшни маки. Судот не ги уважил наводите на одбраната дека пожарот избил под несреќни околности, туку дека се работи за брутално убиство со предумисла. Давид е правосилно осуден на втората најтешка казна затвор во Чешка, бидејќи единствена потешка казна е доживотната казна.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести