четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Косовски имам, нов лидер на албанските џихадисти во ИД

dzihadisti_terorirsti-650x396

Поврзани вести

Дваесет и четиригодишниот косовски имам Ридван Хаќифиод Гљилане е новиот лидер на албанските џихадисти во ИД.

Хаќифи, познат под името Ридван Ел-Албани, кој подолго војувал во Сирија, доаѓа на местото на Лавдрим Мухаџери од Качаник и бил еден од неговите најблиски соработници.

– Командантот на Албанците во ИД, Ридван Хаќифи, кој го замени терористичкиот командант Лавдрим Мухаџери е имам на Исламската заедница на Косово, пишува приштински „Експрес“.

Во средината на август беше пласирана веста дека Мухаџери е убиен при водушен напад во Сирија, но неговите соборци го демантираа тоа. Но, од тогаш него веќе не го споменуваат, а ова е прва вест дека албанските џихадисти имаат нов лидер, што го потврдуваат на социјалните мрежи самите тие.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести