петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Косовски новинар прободен со нож

noz-17-

Последни вести

Миљот Хашимја, новинар на косовската телевизија Клан денеска бил избоден со нож во просториите на редакцијата на телевизиската куќа.

Телевизијата информира дека напаѓачот влегол во редакцијата и со нож го нападнал Хашимја на неговото работно место.

Веднаш по инцидентот, косовската полиција го уапсила напаѓачот, а Хашимја е пренесен вo болница, каде по укажаната медицинска помош е утврдено дека тој е вон животна опасност.

Косовските медиуми наведуваат дека Хашимја најверојатно бил нападнат, бидејќи не било исполнето барањето на напаѓачот телевизијата да избирше едно видео од Јутјуб.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести