недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Косовски новинар во страв, му се заканиле дека ќе го обезглават

islamists

Поврзани вести

Новинар од Косово, кој е специјализиран за прашањата на исламот и исламскиот екстремизам изјавил дека добива закани дека ќе биде обезглавен од страна на верски фундаменталисти.

– Добив многу закани претежно преку Фејсбук, а во некои од нив ми се закануваат со обезглавување, изјави Висар Дурики.

– Се надевам дека полицијата ќе дејствува брзо, бидејќи не се чувствувам безбедно, додаде тој.

Организацијата Репортери без граници во меѓувреме соопшти дека е мошне загрижена поради судбината на Висар Дурики и го повика косовското Министерство за внатрешни работи да го заштити новинарот.

Дурики покрива теми поврзани со верскиот екстремизам. Во повеќе написи тој го опишува начининот, на кој млади косовски граѓани се врбувани да заминат на џихад во Сирија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести