петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 34

Косовскиот суд одлучи кој ќе го добие мандатарот за новата влада

Претседателот според Уставот, му предлага на Парламентот кандидат за премиер, предложен од партијата или коалицијата што има најмногу места во Собранието.

kosovo

Последни вести

Уставниот суд на Косово денеска донесе одлука дека мандаторот за новиот состав на владата ќе го добие партијата или коалицијата која освоила најголем број гласови на изборите.
Во одлуката се истакнува дека партијата или коалицијата што добила мнозинство во Собранието, односно која има најмногу места во законодавниот дом.

Претседателот според Уставот, му предлага на Парламентот кандидат за премиер, предложен од партијата или коалицијата што има најмногу места во Собранието.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести