сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Косовските парламентарци не дадоа зелено светло за формирање Специјален суд

kosovo-parlament

Последни вести

Косовскиот Парламент денеска не ги усвои уставните амандмани со кои би се овозможило усвојување на законот за формирање на специјален суд за воени злосторства, јави ТАНЈУГ.

„За“ амандманите гласаа 75 пратеници, а потребно беше двотретинско мнозинство односно 82 гласови.

Претходно, беше одбиен предлогот за амандманите да се гласа тајно.

Најчитани вести