сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Косовското небо се отвора за цивилни летови

Со отворањето на косовското небо за комерцијални летови авионите повеќе нема да мора да го заобиколуваат Косово

10-departure-terminal

Поврзани вести

Петнаесет години по војната во Косово, НАТО соопшти, дека го отвора косовското небо за цивилни летови, јавува АФП.

„Отворањето на воздушниот простор ќе доведе до покуси маршути на летовите во регионот, со што ќе се намали нивната цена и ќе има благопријатно влијание врз животната средина“, се вели во изјавата на НАТО силите во Косово, КФОР.

По крајот на војната во Косово во текот на 1998-1999 година, воздушниот простор над Косово беше затворен за цивилни летови и остана под контрола на НАТО, на авионите им беше дозволено само да слетуваат и полетуваат од аеродромот во Приштина. Тоа често ги принудуваше комерцијалните авиолиниии чии авиони минуваат низ регионот да бараат маршути кои го заобиколуваат Косово.

„Отворањето на воздушниот простор над Косово е пример за регионална соработка и значителен чекор во полза на Западен Балкан“, вели генералниот секретар на НАТО, Андрес Фог Расмусен. Според оценките на НАТО, овој потег засега околу 180.000 летови годишно. Претходно Унгарија се согласи да одговора за контролата на воздушниот сообраќај над Косово.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести