сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 0

Костов: Каква е таа шарена револуција што на спомениците испишува Илирида?

sotir-640x323

Последни вести

Во отвореното студио на ТВ Нова, аналитичарот Сотир Костов, остро ги искритикува протестите на „Протестирам“.

„ГДОМ ги откажаа собирите, претпоставувам дека сакаат да го видат исходот од целата ситуација, другите продолжуваат да шараат. Јас сакам јавно да прашам „Каква е таа шарена револуција што на спомениците испишува „Илирида?“. Второ срамота е универзитетски професор да повикува дека мора да паднат жртви. Јас не сакам да паднат жртви“, истакна тој.

Костов го осуди и фрлањето боја врз Собранието, наведувајќи дека истото е највисок орган на една држава и затоа мора некој да ги сопре демонстрантите.

Најчитани вести