вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ковчегот со телото на Нелсон Мандела пристигна во претседателството во Преторија

mendela-kovceg

Поврзани вести

Ковчегот со телото на Нелсон Мандела денеска беше транспортиран во зградата на јужноафриканското претседателство во Преторија, каде што луѓето ќе можат за последен пат да му оддадат почит на борецот за мир и граѓански права, пренесе „АФП“.

Телото на првиот црн претседател на ЈАР беше дочекана во зградата со звуците на националната химна. Посмртните останки на Мандела ќе останат положени до попладневните часови .

Пред да стигне до претседателството погребната поворка помина по улиците на Преторија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести