четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Кожув се препоти во дуелот со Вардар Апаве

the-national-basketball

Поврзани вести

Кошаркарите на Кожув забележаа победа во 16. коло од Првата лига над Вардар Апаве со 84:76. Гевгеличани  ја доби првата четвртина со 22:19, а на полувремето замина со предност од осум поени (46:38). Сепак, возбудувањата не изостанаа и во вториот дел од мечот.

На четири минути до крајот, Кожув имаше водство од 74:64, меѓутоа Вардар Апаве се закани, намали на три поени негатива (79:76) во пресрет на последните 60 секунди. Но,  Игор Мијајловиќ и Златко Гоцевски ги реализираа слободните фрлања во финишот и му донесоа  победа на тимот од Гевгелија.

Најефикасен кошаркар на натпреварот беше Златко Гоцевски, кој постигна 23 поени.

Куманово многу потешко од очекувањата го совлада Карпош Соколи на гостински терен со 68:63, а најефикасен во победничкиот табор беше Ројс Паран со 22 поени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести