петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Коѕиас: САД се подготвени да направат контрапонуда на „Газпром“

kodzias

Последни вести

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас изјави дека американскиот државен секретар Џон Кери му рекол оти САД би биле подготвени да направат контра понуда на онаа на руски „Газпром“ за инвестирање во гасовод во Грција.

Коѕиас, кој моментално е во посета на САД, ова го изјавил во интервју за Асошиејтед Прес, а го пренесе грчката државна агенција АНА МПА.

Грчкиот дипломат информирал дека Кери му рекол оти „САД ќе бидат подготвени да направат контра понуда“ и оти специјалниот претставник на Стејт департментот за меѓународни енергетски прашања, Амос Хоштејн ќе ја посети Атина во следните неколку дена со цел да разговара на оваа тема.

– „Газпром“ ни даде многу добра понуда, истакнал Коѕиас кој додал дека разговорите со рускиот енергетски гигант биле економски, а не политички.

Најчитани вести